fbpx

Blog

July 10, 2020

Konjunktiviit: miks on see ohtlik ja kuidas seda ravida?

Konjunktiviit on silma limaskesta põletikuliste haiguste rühma üldnimetus, mis esinevad nii täiskasvanutel kui ka lastel. Põletiku võivad põhjustada allergilised reaktsioonid, nakatumine või kokkupuudet ärritavate ainetega.

Millised on konjunktiviidi tüübid?

Nakkuslik konjunktiviit jaguneb viiruslikuks ja bakteriaalseks. Viirusliku konjunktiviidi kõige tavalisem põhjus on adenoviiruse rühma viirused. Seda tüüpi haigus on nakkav ja levib kätlemise kaudu, kokkupuutel pisaravedelikuga või ühikasutuses olevate esemetega (mänguasjad, rätikud, ukse käepidemed jne).

Bakteriaalse konjunktiviidi arengut provotseerivad bakterid. Pahatahtlikud mikroorganismid võivad peituda ülemistes hingamisteedes või nahal, samuti võib nakatuda haiguse kandjalt – konjunktiviidiga inimeselt.

Konjunktiviidi sümptomaatika on sõltuvalt selle vormist erinev – äge või krooniline. Haiguse ägedas vormis ilmnevad sümptomid mõni tund pärast nakatumist, tekitades patsiendile märgatavat ebamugavust. Äge konjunktiviit võib kesta 2-3 päeva kuni kaks nädalat. Krooniline konjunktiviit avaldub aeglasemalt – sümptomid ilmnevad järk-järgult ja selle ravi on pikem.

Üsna levinud haiguse tüüp on allergiline konjunktiviit. See ilmneb allergilise reaktsioonina ärritust põhjustavate ainete silma sattumise puhul. Kõige tavalisemat allergilist konjunktiviiti põhjustavad õietolm, tolmulestad, seened, loomade karvad ja pehmete kontaktläätsede kasutamine.

Kuidas aru saada, et mul on konjunktiviit?

Mis tahes silmapõletiku korral võib tekkida pisaravool, silma punetus või limaskesta vasodilatatsioon, silmalaugude turse ja silmast eritiste ilmnemine. Sageli on kaebusi silmalaugude kleepumise kohta, eriti hommikusel ajal. Intensiivne eritumine võib põhjustada nägemise selguse vähenemist, kuid pärast selle kõrvaldamist nägemine taastatakse.

Viirusliku konjunktiviidiga kaasneb võõrkeha tunne silmis, ärritus, valguskartus ja silmadest eritiste ilmnemine. Bakteriaalse konjunktiviidi korral on iseloomulik mädane eritis silmadest. Allergilise konjunktiviidi korral võib tekkida sügelus ja vesine eritis silmadest.

Kuidas on konjunktiviit ohtlik?

Arsti juurde pöördumist ning haiguse õigeaegset ja sobivat ravi ei tohiks edasi lükata, kuna on oht, et haiguse vorm areneb krooniliseks. Lisaks võib konjunktiviidi taustal areneda selline tõsine haigus nagu silma läbipaistva osa või sarvkesta põletik – keratiit. Sellisel juhul mõjutab haigus sarvkesta, mis võib mõjutada silmade seisundit ja nägemisteravust. Mõni konjunktiviidi tüüp põhjustab ripsmete normaalse kasvu ja silmalaugude pööramise häireid.

Kuidas ravida konjunktiviiti?

Kui avastate haiguse esimesed sümptomid, peate viivitamatult pöörduma silmaarsti poole. Arst viib läbi uuringu ja võtab vajadusel külviproovid.

Konjunktiviidi ravi peamised põhimõtted on nakkuse leviku tõkestamine ja sümptomaatiline ravi. Enamikul juhtudest levib nakkav konjunktiviit õhus olevate piiskade kaudu, mistõttu tuleks nakkuse edasikandumist vältida. Peate sageli ja põhjalikult käsi pesema ning kasutama ainult oma rätikut, padjapüüri, piirama kontakti laste ja nõrgenenud immuunsussüsteemiga inimestega ning mitte ujuma basseinis.

Silmad tuleb puhastada, järgides arsti nõuandeid. Soovitatav on silmatilkade sagedane tilgutamine. Esimestel päevadel on soovitatav silma tilgutada iga tunni tagant. Mõne tüübi nakkuste korral kasutatakse ravimina antibiootikume sisaldavaid tilkasid põletikuvastase toimega. Põletustunde ja sügeluse vähendamiseks on soovitatav ka silma vastu asetada külma veega niisutatud salvrätikud. Toas on mõnikord ette nähtud antihistamiinikumide võtmine, näiteks Zirtek ja selle analoogid.

 

Ettevaatusabinõud

  • Järgige rangelt kätehügieeni – peske või desinfitseerige regulaarselt käsi ja vältige ühiskasutuses olevate rätikute kasutamist;
  • Ärge hõõruge oma silmi, kuna haigus võib levida ühest silmast teise;
  • Eritiste ja koorikute eemaldamiseks loputage silmi soolalahuse või silmatilkadega;
  • Ärge jagage oma silmatilkasid ja ravimeid ning ärge kasutage teiste inimeste ravimeid võimaliku nakatumise vältimiseks;
  • Kasutage ja hoidke isiklikke esemeid ja hügieenitarbeid teistest pereliikmetest eraldi (söögiriistad, kosmeetika, rätikud jne);
  • Tuulutage ruumi mitu korda päevas ja tehke iga päev ka märgpuhastust;
  • Vältige rahvarohkete kohtade külastamist – lasteaiad, koolid, teatrid, kontorid, spordisaalid;
  • Pärast ravikuuri lõpetamist visake ära kõik lahtised silmatilgad.

Kui täheldate konjunktiviidi sümptomeid, tunnete silmis ebamugavust või tunnete nägemisteravuse langust – pöörduge silmaarsti poole. Konsultatsioonile ja uuringutele saab registreeruda Dr. Solomatini kliinikus telefonil +371 20 016 968 või täites veebis vormi https://drsolomatinisilmakeskus.ee/#registreerumine.

Blogi
About Liga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *