fbpx

Blog

July 10, 2020

Oftalmoloog soovitab: kuidas arvutiga töötades oma silmi kaitsta

Tundide viisi arvutiga tööd tehes on tervisele kahjulik – see on üldteada fakt. Pärast rasket kontoritööd on veelgi ebatervislikum veeta õhtuid ja nädalavahetusi teleri, nutitelefoni või tahvelarvuti ekraani ees. Mis tahes tegevus, mis on seotud pikaajalise visuaalse tähelepanu kontsentreerumisega, võib põhjustada peavalu ja keha üldise väsimustunde. Enamik kontoritöötajaid kurdavad päeva lõpus kuivust, punetust ja põletustunnet silmades ning kannatavad ka valgustundlikkuse ja nägemise hägustuse all.

Kontoris töötamine tundub mugav ainult esmapilgul, sest just istuv eluviis põhjustab palju erinevaid haigusi. Kontoritöö ja istuv tööstiil ei ohusta mitte ainult selgroogu, liigeseid, lihaseid ja nahka, vaid eelkõige silmi. Silmaarst annab oma soovitusi selle kohta, millised tegurid mõjutavad silmade tervist arvutiga töötades ja kuidas kaitsta nägemist ülekoormuse eest.

Valgustus

Ekraan ei tohiks olla ruumis ainus valgusallikas. Kui töötate arvutiga, lülitage lamp sisse või istuge loodusliku valgusallika lähedusse. Ekraani pimestamise ja valguse peegeldumise vältimiseks ei ole soovitatav monitori akna või lambi ette asetada, kuna ruumi ja ekraani heleduse erinevus põhjustab silmadele väsimust, ebamugavustunnet ja pinget.

Pimedas dokumentidega töötades suunake lambi valgus nii, et see ei satuks otse teie silma. Ideaalne asend on selline, et lamp valgustaks kogu tööpinda ühtlaselt hästi.

Monitori asukoht

Monitor tuleks paigaldada väljasirutatud käe kaugusele ja ekraani ülaosa vahetult silmade kõrgusele või veidi allapoole. Oluline on reguleerida monitoril kontrasti ja heledust, et oleks silmadele mugav. Puhastage mõne aja taggant ka monitori, sest ajapikku see määrdub. Laigud ja tolm tekitavad pildi selgust rikkuvat silmade pimestamist, mis tekitab silmadele täiendavat koormust.

Vahepausid

Arvutiga töötades töötavad silmalihased stato-dünaamilises režiimis, mis tähendab, et nad on pidevas pinges ega saa tervislikku koormust. Just selle tõttu on nii oluline teha pause harjutusteks ja silmade lõõgastumiseks.

On olemas lihtne, kuid meeldiv viis silmade lõdvestamiseks. Hõõruge peopesad üksteise vastu, kuni tunnete, et käed on soojad. Asetage küünarnukid lauale ja sulgege silmad. Asetage pea oma kätesse nii, et peopesad kataksid teie silmad. Hingake sujuvalt ja sügavalt, püsides selles asendis mitu minutit. Lõdvestuge ja mõelge millelegi heale.

Mikrokliima

Pikka aega siseruumides viibides kannatavad meie silmad niiskusepuuduse all ja arvutiga töötades on see veelgi koormavam. Õige mikrokliima aitab silmadel raskust kergemini kanda. Keha jaoks mugavateks tingimusteks loetakse 18–22 ° C ja 40–60% õhuniiskust, mida kliimaseade ja õhuniisutaja aitavad reguleerida. Ärge unustage ruumi regulaarselt õhutada.

 

Pilgutamine

Soovitatav on pilgutada silmi sagedamini. Kui vaatame ekraani ja keskendume teabe vastuvõtmisele, siis pilgutame neid palju harvemini kui tavaliselt, mis tähendab, et me ei niisuta oma silmi piisavalt.

 

Harjutused

“20-20-20 Reegel” on tõhus ja lihtne harjutus, mida saab teha ilma töölaua tagant üles tõusmata. Vaadake iga 20 minuti järel 20 sekundi jooksul objekti, mis asub teist 20 jala (umbes 6 meetri) kaugusel. Teise võimalusena võite vaadata aknast välja või kolleegi poole, kes istub kontori teises otsas. See harjutus aitab taastada vereringet ja tuua lihased toonusesse.

Kui soovite toetada silmade tervist ja nägemisteravust regulaarselt, on soovitatav teha “silmaharjutusi”. See võtab aega vaid 3-5 minutit, kuid tugevdab silmade lihaseid, parandab vereringet ja leevendab väsimust. Internetis on saadaval ja kirjeldatud erinevaid harjutusi, nii et valige enda jaoks kõige sobivam meetod ja tehke seda mitu korda päevas. Pidage meeles, et nagu ka jõusaalis, on siin oluline regulaarsus.

 

Niisutavad silmatilgad

Väsitava päeva lõpus võib ilmneda kuivus ja põletustunne silmades. Ebamugavusest aitab vabaneda kunstpisara või niisutavate tilkade tilgutamine. Selleks, et teada saada, millised tilgad on kõige parem valida ja mis on nende koostises, võite pöörduda lähima apteegi teenindaja poole.

 

Prillid

Pidev arvutiekraani ees viibimine võib põhjustada tõsiseid patoloogiaid (lühinägelikkus, kae, võrkkesta düstroofia). Parim viis arvutiga töötamiseks, tehes see silmade jaoks võimalikult ohutuks ja mugavaks, on kasutada silmaarsti soovitatud tüüpi nägemise korrigeerimist diagnostiliste tulemuste põhjal. Õigesti valitud prillidel peaksid olema läbipaistvad läätsed ja peegeldusvastane kate, kuna see aitab suurendada pildi kontrastsust ja selgust, vähendades koormust silmadele. Kontaktläätsed on soovitatav valida kõige rohkem hapnikku läbilaskvamate materjalide hulgast, näiteks silikoon-hüdrogeeli läätsed.

Spetsiaalsed prillid arvutiga töötamiseks aitavad silmade koormust vähendada ka spetsiaalsete läätsede toonimise või peegeldavate katete abil.

 

 

Nägemise kontroll

Kui kasutate nägemisteravuse suurendamiseks optilisi vahendeid, pöörduge silmade kontrollimiseks regulaarselt silmaarsti või optometristi poole. Valesti valitud optika või sellest keeldumine ning selle tõttu silmade ülekoormamine arvutitäöö ajal võib kahjustada teie silmade tervist.

Blogi
About Liga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *