fbpx

Blog

July 10, 2020

Nägemise laserkorrektsioon: müüdid ja tegelikkus

Info- ja digitaaltehnoloogiate ajastul seisavad peaaegu kõik meist silmitsi nägemise halvenemisega. Sellisel juhul hakkame otsima võimalusi selle probleemi lahendamiseks, teravalt nägemiseks ja ebamugavustundeta elamiseks. Hoolimata asjaolust, et tänapäevane meditsiin pakub nägemise taastamiseks innovatiivseid meetodeid, jätkavad paljud silmade kissitamist ja maailma vaatlemist erinevate optiliste abivahendite abil. Prillide ja kontaktläätsede kasutamine ei anna alati oodatud tulemust, lisaks on see paljudel juhtudel igapäevases elus ebamugav. Nägemise laserkorrektsioon aitab vabaneda ebamugavustest, mis tagab optimaalse ja pikaajalise tulemuse. Miks siis kõhklevad nii paljud inimesed oma elu paremaks muutmises?

 

Nägemise laserkorrektsiooni tagasilükkamise põhjused võivad olla erinevad, kuid enamiku inimestest peatab hirm. Kõige sagedamini tekivad hirmud müütide ja usaldusväärse teabe puudumise tõttu.

Saime patsientidelt teada kõike levinumatest stereotüüpidest, mis takistavad neil otsustada laseri abil nägemise taastamise ja elukvaliteedi parandamise üle. Kõige populaarsemaid müüte kommenteerib Dr. Igor Solomatin, kes on nägemise laserkorrigeerimisega tegelenud enam kui 20 aastat.

 

  1. Müüt

Kui silmaarstid ise laserkorrektsiooni abil nägemist ei taasta, siis pole see efektiivne ja on ohtlik.

Nägemise laserkorrektsiooni eesmärk pole elu päästmine, vaid selle kvaliteedi parandamine neil, kes soovivad prillidest ja kontaktläätsedest lahti saada. Mõned on ka prille kandes õnnelikud. Lisaks ei saa nägemise laserkorrektsiooni võrrelda mõne kalli ehte või aksessuaariga, mis on nähtaval ja mida kõik saavad vaadelda. Paljud arstid ja optometristid on juba tegelikult teinud nägemise laserkorrektsiooni ja teised isegi ei kahtlusta, et nad veetsid suurema osa oma elust prille kandes.

 

  1. Müüt

Operatsioon ei anna stabiilset tulemust ja mõne aasta pärast tuleb see uuesti teha.

Oleme nägemise laseroperatsiooni läbi viinud enam kui 20 aastat. Juba see tõestab tulemuse püsivust, et nägemise korrigeerimise eesmärgil pöörduvad meie poole varem opereeritud patsientide lapsed. Kolleegid teistest kliinikutest, veendudes meie operatsioonide suurepärastes tulemustes, otsustasid nüüd samuti õppida, kuidas selliseid operatsioone läbi viia.

Lisaks on terves maailmas laseroperatsiooni pikaajaliste tulemuste kohta avaldatud palju uurimistöid. Kui protseduuri ajal järgitakse kõiki vajalikke ohutusmeetmeid ja operatsiooni viib läbi kogenud kirurg, jääb valdav enamus patsientidest prillidest vabaks, kuni ilmnevad vanusega seotud muutused.

 

  1. Müüt

Laserkorrektsioon on valulik operatsioon, mis nõuab kauaaegset taastumist.

Kui operatsiooni tehakse kõige populaarsemate nägemise korrigeerimise meetodite abil, (Lasik, SuperLasik, Femto-Lasik või SMILE), siis on ebameeldivustunne protseduuri ajal minimaalne ja taastumisperiood ei ole nõua harjumuspärasele eluviisile oluliste piirangute seadmist. Kui patsiendil on avastatud mõni anatoomiline piirang (näiteks õhuke sarvkest) ja operatsioon tuleb läbi viia, kasutades pindmist nägemise korrigeerimist, seostatakse esimesed operatsioonijärgsed päevad tõepoolest ebamugavustundega – sellel puhul väljendub valgustundlikkus, aga ka pisaravool ja mustuse või liivatera olemasolu tunne silmis. Sarvkesta ja epiteeli pinna taastumisel kaob ebamugavustunne mõne päeva jooksul pärast operatsiooni.

 

  1. Müüt

Pärast operatsiooni muutub nägemine 100%-liseks.

Nägemise laserkorrektsiooni peamine eesmärk on vabastada patsient vajadusest igapäevaselt kasutada prille ja läätsi. Operatsioon ei päästa teid silmade väsimusest. Nagu ka neil, kes halva nägemise üle ei kurda ja prille ei kanna, on hommikune nägemine tavaliselt parem kui õhtul, peale pingelist päeva arvutiekraani ees. Kuid kui me räägime nägemisteravusest, siis on sageli pärast operatsiooni mõlema silmaga nägemise kontrollimisel võimalik saavutada isegi 120%-line nägemisteravus.

 

  1. Müüt

Laserkorrektsioon põhjustab nägemiskahjustusi ja pimedust.

Kui järgida õiget operatsiooni ettevalmistamise tehnoloogiat, kasutada nägemise diagnoosimiseks ja korrigeerimiseks kõiki vajalikke kaasaegseid seadmeid, siis on operatsioon ohutu. Muidugi eksisteerib minimaalne komplikatsioonide oht mehaanilise trauma või infektsiooni tagajärjel, kuid selliste olukordade vältimiseks saavad pärast operatsiooni meie patsiendid üksikasjalikke soovitusi ja profülaktikaks ka silmatilkasid antibiootikumidega.

 

  1. Müüt

Laserkorrektsiooni meetodid on uued, mis tähendab, et pole teada, mis juhtub 10-15 aastat pärast operatsiooni.

Oleme oma kliinikus nägemise laserkorrektsioone teinud enam kui 20 aastat, seega oleme saanud märkimisväärse kogemuse, mis lubab meil öelda, et ka 10–15 aasta pärast võimaldab operatsiooni tulemus elada ilma prillide ja läätsedeta.

 

  1. Müüt

Parem on valida vanad laserkorrektsiooni tehnoloogiad, kuna need on ajaliselt testitud.

Parem on valida need tehnoloogiad, mida soovitatakse konkreetsele patsiendile, võttes arvesse tema individuaalset nägemisteravust ja silma ehitust. On olukordi, kus patsiendi silma anatoomia on korrektsiooni tegemiseks niivõrd soodne, et talle sobivad nägemise laserkorrigeerimise kõigi kolme põlvkonna tehnoloogiad. On ka täiesti teistsuguseid olukordi, kui anatoomiliste piirangute tõttu sobivad rohketest nägemise korrigeerimise tehnoloogiatest patsiendile vaid 1-2 meetodit. Selle tõttu on meie kirurgid õppinud ja rakendanud kõiki teadaolevaid nägemise korrigeerimise meetodeid, et pakkuda igale konkreetsele patsiendile juhul optimaalset meetodit.

 

  1. Müüt

Kui operatsiooni ajal patsient silma pilgutab, võib silm saada kahjustada.

Operatsiooni ajal kasutame spetsiaalset aparaati, mis fikseerib patsiendi silmalaud hoolikalt ja hoiab ära pilgutamise hetkedel, kui see pole vajalik.

 

  1. Müüt

Pärast nägemise laserkorrektsiooni ei tohiks naised sünnitada.

See on üks levinumatest väärarusaamadest. Nägemise laserkorrektsioon toimub sarvkesta pinnast 100 mikroni kaugusel. See on väga pealiskaudne ja õrn toiming ning selle elluviimise fakti ei seostata absoluutselt täiendavate riskidega sünnituse ajal. Samas tuleks meeles pidada, et lühinägelikkuse korral on patsientide silmad tavaliselt “välja veninud” ning võrkkesta perifeersetes osades võivad moodustuda koe  mikrohõrenemised. Sageli nõuab see enne sünnitust spetsiaalset tugevdavat ravi. Sellepärast on väga oluline enne sünnitust minna silmaarsti vastuvõtule, eriti lühinägelikkusega patsientidele, sõltumata sellest, kas nägemise korrigeerimine on varem tehtud või mitte.

 

  1. Müüt

Lastele ei tehta nägemise laserkorrektsiooni, kuna see on ohtlik.

Lastele ei tehta tavaliselt laserkorrektsiooni, kuid mitte sellepärast, et see on ohtlik. Lapse silma suurus kasvab kuni 18-20 aastani, seega ei ole  enne silma kasvuprotsesside lõppu tehtud operatsiooni tulemus stabiilne.

 

  1. Müüt

Kuumuse ja tolmu tõttu ei saa laseroperatsiooni suvel teha.

Pärast nägemise laserkorrektsiooni on taastumisperiood, mis hõlmab mõnda piirangut. Infektsiooni välistamiseks ja maksimaalse ohutuse tagamiseks ei soovitata näiteks määrdunud veel silma sattuda – seetõttu pole soovitatav kuu aega ujuda. Sellega seoses on parem kavandada operatsioon kas pärast puhkust või kuu aega enne seda. Temperatuur ja tolm pole nii ohtlikud.

 

  1. Müüt

Pärast operatsiooni peab loobuma spordist ja ujumisest.

Füüsiline aktiivsus pärast operatsiooni ei ole vastunäidustatud, kuid on vaja välistada mehaanilisi silmakahjustusi. Samuti pole soovitav silma sattuda määrdunud veel, ning seetõttu on soovitatav basseinis ujumist jätkata kuu aega peale nägemise korrigeerimist.

 

  1. Müüt

Nägemise taastamise operatsioon on kallis. Läätsede või prillide kasutamine on odavam.

Kui arvutame igakuiste kontaktläätsede, prillide ja ka dioptriliste päikeseprillide kulud, ilmneb, et nägemise laserkorrektsioon tasub end mõne aasta pärast täielikult ära, rääkimata saavutatud patsiendi vabadustundest.

 

  1. Müüt

Nägemise laserkorrigeerimise protseduurile on pikk järjekord.

Tänu kaasaegsetele seadmetele on operatsioon väga kiire ja võtab aega ühe dioptri parandamiseks ainult 1,5 sekundit kokkupuudet laseriga, seega on operatsiooni järjekord väike. Keskmiselt ei ületa ooteaeg pärast uuringut ühte või kahte nädalat.

Blogi
About Liga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *