fbpx

Blog

July 10, 2020

Nägemise diagnostika: tüübid, teostuse viisid ja maksumus

Silmade tervise eest on vaja hoolitseda, kuna kuni 80% välismaailma informatsioonist saadakse just nägemise kaudu. Oftalmoloogid on teadlikud mitmesugustest silmahaigustest, mis kahjustavad nägemist, sealhulgas refraktsioon, kae, glaukoom, põletikulised haigused ja muud kõrvalekalded. Mõnel haigusel on väljendunud sümptomid, teised aga kulgevad patsiendil märkamatult, kuni haiguse põhjustatud koekahjustused muutuvad pöördumatuks. Silma patoloogiate õigeaegne märkamine, ennetamine ja edukas ravi sõltuvad suuresti varajasest diagnostikast. Seetõttu on oluline regulaarselt läbi viia ennetavaid uuringuid spetsialiseeritud kliinikus, isegi kaebuste puudumisel, eriti pärast 40. eluaastat. Sellest, kuidas viiakse tänapäeval läbi täpset diagnoosi, samuti kui palju see maksab – saate teada meie ülevaates.

 

Milline on tänapäevane nägemise diagnostika?

Dr. Solomatini kliinikus toimub nägemise diagnostika Saksamaa, USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Itaalia jt juhtivate tootjate uusima põlvkonna seadmeid kasutades. Kliiniku uuenduslikud ja ülitäpsed seadmed pakuvad mitmeid laialdaselt praktiseeritavaid uuringute liike, aga ka ainulaadseid diagnostika- ja ravimeetodeid, mida rakendatakse tõhusalt välismaal, kusjuures osadel neist Lätis analooge veel pole. Näiteks on kliiniku üks viimaseid uuendusi Topcon´i optiline tomograaf, mis võimaldab silma veresooni põhjalikult uurida võrkkestahaiguste korral ilma kontrastaine kasutamiseta. Selline uuring on patsiendi jaoks palju kiirem, tõhusam ja ohutum. Suurem osa kavandatud teadusuuringutest viiakse läbi kontaktivaba skannimistehnoloogia abil, mis võimaldab tuvastada haiguse olemasolu varases staadiumis arvutitöö abil.

 

Uuringuks ettevalmistumine

Nägemise uuringu Dr. Solomatini kliinikus viib silmaarst läbi spetsiaalse varustusega kabinetis. Täielik diagnostika kestab umbes 2 tundi. Uuringu ajal tilgutatakse täpsemate tulemuste saamise eesmärgil pupilli laiendamiseks tilgakesi, nii et kaasa tuleks võtta päikeseprillid ja olema ka valmis selleks, et mitu tundi pärast uuringut võib teie nägemine olla udune. Kui me räägime nägemise laserkorrektsiooni ettevalmistamisest, on kontaktläätsi kasutavatel patsientidel soovitatav õigeaegselt lõpetada nende kasutamine (pehmete läätsede puhul 1 nädal ja kõvade läätsede puhul 1 kuu enne uuringut), et saada täpsemat teavet silma anatoomiliste struktuuride kohta.

 

Kuidas uuring läbi viiakse?

Uuenduslike tehnoloogiate abil on võimalik tuvastada silma optilise süsteemi rikkeid (lühinägelikkus, hüperoopia, astigmatism), õigeaegselt tuvastada selliseid haigusi nagu kae (silma läätse hägustumine), glaukoom, võrkkesta-, ja nägemisnärvi haigusi. Uuringu tulemuste järgi on võimalik täpselt valida õigeid prille, kontaktläätsi, valmistada individuaalne nägemise laserkorrektsiooni programm või koguda vajalik teave optilise implantaadi loomiseks nägemise kirurgilise korrigeerimiseks.

 

Standartne nägemise diagnostika koosneb mitmest etapist:

  • Lühinägelikkuse, hüperoopia ja astigmatismi määramine arvutipõhise autorefraktomeetri abil;
  • Silmasisese rõhu mittekontaktiline mõõtmine. Saadud näitajad võimaldavad meil tuvastada või välistada sellise haiguse nagu glaukoom.
  • Silma optilise tugevuse ja suuruse mõõtmine polaroidlaseri ja ultraheli abil. Nende andmete analüüs võimaldab välja selgitada nägemiskahjustuse põhjused.
  • Silma murdumise objektiivne määramine spetsiaalsete tabelite ja projektorite abil (silma refraktsiooni anomaaliate või nende puudumise objektiivne määramine)
  • Laiendatud pupilliga silmapõhja uurimine erinevate võrkkesta patoloogiate diagnoosimiseks.

Nägemisorgani normaalse funktsioneerimise teatud kõrvalekallete täpse põhjuse kindlakstegemiseks on vaja läbi viia põhjalik uuring koos täpse diagnoosiga ja määrata sobiv ravi. Täpne diagnoos suurendab nägemise säilitamise ja haiguste progresseerumise peatamise võimalusi.

 

Vajadusel on ette nähtud lisauuring, mis võib hõlmata ultraheli diagnostikat, silma lihaste tasakaalu uuringut, fluorestsentsangiograafiat, optilise koherentsuse tomograafiat, elektroretinograafiat, tahhümeetriat, kontrastset visomeetriat, eksoftalmomeetriat, topograafiat, arvuti perimeetriat ja muud konkreetset tüüpi diagnostikat.

 

Kes vajab silmakontrolle ja kui sageli neid teha?

Vaatamata asjaolule, et nägemisaparaadi häireid ja haigusi on üsna palju erinevaid, on ennetamise põhimõtted universaalsed: kehalise aktiivsuse säilitamine, tasakaalustatud toitumine, regulaarne värske õhu käes viibimine, silmade kaitsmine UV-kiirguse eest, tervislik uni ja arvutiekraani ees veedetud aja reguleerimine ja optimeerimine.

Erilist tähelepanu tuleks pöörata silmade seisundile ja regulaarsetele silmauuringutele, kui:

  • silmadele varem on läbi viidud operatsioon
  • on tekkinud vigastus
  • silmis ilmnevad ebamugavustunded
  • täheldatakse nägemiskahjustusi
  • on närvi- või vaskulaarsüsteemi haigusi
  • planeeritud rasedus
  • on olemas pärilike patoloogiate, näiteks katarakti, glaukoomi ja teiste haiguste risk.

Tervisliku eluviisi järgimine tuleb kombineerida regulaarse professionaalse nägemise diagnostikaga – terve inimese puhul 1-2 korda aastas ja mis tahes silmapatoloogiaga patsientide puhul 2 korda aastas ning sagedamini. Eriti oluline on regulaarselt silmaarsti külastada pärast 40. eluaastat, samuti varem tuvastatud silmahaiguste esinemisel.

 

Nägemisuuringu maksumus

Esmane uuring Dr. Solomatini kliinikus, mis hõlmab nägemise uuringu standardmeetodeid oftalmoloogiliste vahenditega (sealhulgas refraktomeetriat, tonomeetriat, silmapõhja uuringut, nägemisteravuse kontrolli) ja arsti konsultatsiooni, maksavad täiskasvanutele 45 eurot ja lastele 40 eurot. Korduv läbivaatus 3 kuu jooksul pärast esimest visiiti maksab patsiendile 25 eurot.

Kliiniku patsiendid saavad kokku leppida kokku konsultatsiooniaja professor I. Solomatiniga. Individuaalse konsultatsiooni hind on 65 eurot, pensionäridele 45 eurot.

Dr. Solomatini kliinikus on võimalus enne nägemise laserkorrektsiooni läbida põhjalik uuring, sellise diagnoosi hind on 75 eurot.

Vajadusel võib läbida täiendavad uuringud, mille eesmärk on saada kõige täpsemaid andmeid silmade seisundi kohta, et valida kõige sobivam nägemise korrigeerimise viis, valida optimaalne ravimeetod või valmistuda operatsiooniks. Dr. Solomatini kliiniku diagnostiliste meetodite ja nende maksumusega saate tutvuda siin https://www.acucentrs.lv/en/dr-solomatin-eye-center/1055-2/.

Blogi
About Liga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *