fbpx

Blog

July 10, 2020

Miks on astigmatism ohtlik ja kuidas seda ravida?

Inimese silm on keeruline looduslike läätsede süsteem, mida läbivad valguskiired. Kui valguse langemine võrkkestale toimub õigesti, on pilt moodustatud selgelt ja me näeme suurepäraselt. Meie peamine lääts – sarvkest – on silma läbipaistev osa, mis on peeglist nähtav. Ideaalne sarvkest on kujult ümar ja ühtlane, nagu pool võrkpalli. Selle kuju on ühtlane ja sarvkesta keskel olev optiline võimsus ei erine praktiliselt selle ääreala optilisest võimsusest.

Astigmatismi puhul sarnaneb sarvkest pigem poole rugbypalli kujuline. Selle kuju on piklikum, külgedelt justkui välja venitatud, ja sarvkesta keskel olev optiline võimsus erineb äärmise omast. Kõige sagedamini on astigmatism silma individuaalne anatoomiline tunnus, mis ei ole silmahaigus. Väärib märkimist, et astigmatism võib märkimisväärselt mõjutada nägemisteravust, patsiendi heaolutunnet ja seetõttu – tema elukvaliteeti.

Kaasaegses meditsiinis kasutatakse astigmatismi korrigeerimiseks erinevaid meetodeid: prillid, kontaktläätsed, nägemise laserkorrektsioon, optilised implantaadid. Neil kõigil on üks eesmärk – reguleerida silma optilist süsteemi nii, et pilt moodustuks võrkkestas täpselt, pakkudes selget nägemist ilma moonutusteta. Sellest, miks on astigmatism ohtlik ja kuidas seda ravida – räägib silmaarst dr. Igor Solomatin.

Miks on astigmatism ohtlik?

Nagu teisedki optilised rikked, põhjustab astigmatism nägemisteravuse nõrgenemist, kui seda tänapäevaste meetodite abil õigeaegselt mitte korrigeerida. Lisaks nägemisteravuse halvenemisele kurdavad patsiendid pearingluse, peavalu ja üldise halva enesetunde üle. Kõige sagedamini on astigmatism kombineeritud lühinägelikkuse või kaugnägelikkusega, kuid mõnikord ilmneb see ka isoleeritud vormina.

Eriti ohtlik on olukord juhul, kui haigust pole lapsepõlves diagnoositud ja korrigeeritud. Kuni 4-5-aastaseks saamiseni võib korrigeerimata astigmatism märkimisväärselt mõjutada lapse silma arengut, põhjustades “laisa silma” sündroomi. “Laisa silma” korral ei arene silmakihi (võrkkesta) maksimaalne lahutusvõime. Hiljem, isegi kui prillide või läätsede abil saavutada maksimaalne nägemise korrektsioon, on 100% nägemisteravuse saavutamine võimatu. Samuti võib selle probleemi tõttu lapseeas areneda kõõrdsilmsus.

 

Tekkepõhjused

Astigmatism võib olla kaasasündinud või omandatud. See esineb nii lastel kui ka täiskasvanutel. Kaasasündinud haiguse puhul on põhjuseks enamasti pärilik tegur ning omandatud astigmatism areneb väliste tegurite (trauma, silmaoperatsiooni ning silma sarvkesta ja läätse muude kahjustuste) tagajärjel.

 

Sümptomid

Astigmatismi esinemisel tunnevad patsiendid nägemisteravuse halvenemist, samas võib sümptomite väljendus ja raskusaste olla erinev. Astigmatismi iseloomulikeks tunnusteks on hägune pilt ja kahekordse nägemise tunne silmades pilgu pikal kontsentreerimisel objektile. Tavalisteks sümptomiteks on silmade suur väsimus, silmalaugude sügelus, peavalud, pisaravool, võõrkeha tunne silmis, põletustunne ja silmade punetus.

 

Diagnostika

Haiguse diagnoosimiseks viib silmaarst läbi erinevaid uuringuid, sealhulgas:

  • silma optilise süsteemi individuaalsete omaduste määramine (autorefraktomeetria),
  • nägemisteravuse kontroll (visomeetria),
  • sarvkesta kuju tunnuste määramine (arvutitopograafia),
  • suurendusega silma struktuuride uurimine (biomikroskoopia),
  • muud vajalikud uuringud.

Astigmatismi tüübid

Astigmatism võib olla põhjustatud sarvkesta või läätse ehituse ebakorrapärasusest, kusjuures sarvkesta-tüübi astigmatismi mõju patsiendi nägemiskvaliteedile on suurem, kuna sarvkesta murdumisvõime on suurem, kuna sarvkesta murdumisvõime on suurem. Spetsialistid eristavad haiguse 3 astet: nõrk (kuni 3 dioptrit), keskmine (3 kuni 6 dioptrit) ja kõrge (üle 6 dioptri).

 

Kuidas astigmatismist lahti saada?

Optiline korrektsioon

Prillid on kõige optimaalsem ja hõlpsam viis silmaoptika parandamiseks astigmatismi korral. Enamikul juhtudel on patsiendile ette nähtud silindriliste läätsedega prillid. Enne selliste klaaside tellimist ja kandmist on vaja läbi viia uuring, kuna läätsed valmistatakse individuaalseid parameetreid ja anatoomilisi andmeid arvesse võttes.

Selle korrigeerimismeetodi puudused hõlmavad teatud piiranguid – näiteks segavad prillid sportimist, muutuvad temperatuurimuutuste tõttu uduseks, patsiendil võib olla raskusi päikeseprillide valimisega ja võivad tekkida muud ebamugavused. Lisaks võib kõrge astigmatismiga patsientidel taoliste prillide kandmine põhjustada taluvusprobleeme – mõned täheldavad suurenenud väsimust ja ebamugavustunnet, pearinglust ja valu silmades.

Samuti on olemas astigmaatilised pehmed kontaktläätsed, mis parandavad astigmatismi. Selliste läätsede eeliste hulka kuulub võime korrigeerida nõrka ja mõõdukat astigmatismi, nägemisvälja avarust ja paremat taluvust prillidega võrreldes. Läätsede kasutamise miinusteks on põletikuliste haiguste ja nakkuste oht ning sarvkesta mehaanilised kahjustused. Lisaks vajavad läätsed regulaarset väljavahetamist ja hooldust, mis on seotud suhteliselt kõrgete kulutustega.

 

Laserkorrektsioon

Tänapäeval on kõige tõhusam viis astigmatismist vabanemiseks laserkorrektsioon. Mikrokirurgia võimaldab korrigeerida sarvkesta kuju optimaalse täpsuse ja ohutusega. Operatsiooni ajal eraldab kirurg sarvkesta pinnakihi paksusega kuni 150 mikronit ja eemaldab seejärel sarvkesta membraani patoloogilised lõigud laseriga. Pärast seda naaseb lõigutud koht tagasi. Sarvkesta kuju muutub, mis võimaldab patsiendil taastada nägemisteravus ja vabaneda ebamugavustundest.

Tänu sellisele korrektsioonile on võimalik mitte ainult sarvkesta kihtide anatoomilist struktuuri säilitada, vaid ka vältida tulevasi piiranguid. Kuna operatsioon on sujuv, seda tehakse kohaliku tuimastuse all ja ambulatoorselt, tunneb patsient nägemise paranemist juba mõne tunni pärast. Lõpptulemust saab hinnata ühe kuni kahe nädala jooksul ja piirangud rehabilitatsiooniperioodil on minimaalsed.

Optilise implantaadi paigutamine

Kui laserkorrektsioonil on vastunäidustusi, võib nägemise parandamiseks siirdada silmadesse spetsiaalsed läätsed. Mikrokirurgilise operatsiooni ajal paigaldatakse täiendav lääts pupilli taha, otse loodusliku läätse ette. See täidab sama funktsiooni nagu kontaktläätsed, kuid pärast implanteerimist ei vaja see asendamist.

 

Refraktiivsete läätsede vahetamine

Seda meetodit kasutatakse juhul, kui patsiendil on kõrge haigusaste ja kui kumerust pole laserkorrektsiooni abil võimalik korrigeerida. Silma loomulik lääts asendatakse kunstliku silmasisese läätsega, mis tagab patsiendile selge nägemise ilma optiliste moonutusteta.

 

Soovitused

Astigmatismi korrektsioonimeetodi valik on individuaalne ja sõltub patsiendi anatoomilistest iseärasustest ja muudest teguritest. Silmade seisundi ja haiguse diagnoosimise kohta täieliku teabe saamiseks pöörduge spetsialiseeritud kliinikusse, kuna ainult silmaarst saab õigesti riske hinnata ja anda vajalikke soovitusi. Regulaarsed silmakontrollid ja haiguste varajane avastamine vähendavad komplikatsioonide ja nägemise halvenemise tõenäosust ning on ühtlasi Teie silmade tervise tagatis.

Dr. Solomatini kliinikus tehakse igat tüüpi nägemise laserkorrektsioone kõige kaasaegsemate USA ja Saksamaa seadmete abil. Uuenduslikud seadmed ja arenenud tehnoloogiad võimaldavad kliiniku kogenud silmaarstidel läbi viia kõige täpsemaid silmauuringuid ja tuvastada haigusi varakult, suurendades nägemisteravuse ja silmade tervise säilitamise võimalusi. Kaasaegsed seadmed tagavad teie ohutuse laseriga töötamise ajal ja usaldusväärse tulemuse pärast selle tegemist.

Konsultatsioonile registreeruda või lisateavet kliinikute teenuste kohta saate telefoni teel või täites kliiniku avalehel oleva veebivormi.

Blogi
About Liga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *