fbpx

Blog

July 10, 2020

Kuiva silma sündroom: sümptomid ja ravimeetodid

Kuiva silma sündroom on silmaarsti külastamise üks levinumaid põhjuseid. See seisund põhjustab patsiendile palju ebamugavusi, kuna silm kaotab täielikult või osaliselt loodusliku pisara tekkimise võime. Silmade punetus ja põletustunne, halvenenud nägemine, pisaravool ja fotofoobia ehk valguskartus on vaid mõned patsientide ebameeldivustunded ja kaebused. Kui tulla arsti juurde õigeaegselt, saab kuiva silma sündroomi tõhusalt ravida.

 

Kuiva silma sündroom ilmneb sarvkesta ja konjunktiivi pinnal esinevate muutuste tagajärjel halva pisaravedeliku kvaliteedi või selle puudumise tõttu. Pisarad on silmade tervise ja terava nägemise tähtis osa. Pisaral on kolm komponenti: limaained, vesi ja lipiidid (rasv). Nende komponentide tasakaal määrab pisara kvaliteedi ja kui see on häiritud, tekib silmades kuivus. Silmamuna esiosa katva pisarakile stabiilsuse rikkumine põhjustabki ebamugavustunnet ja silmade kuivust.

 

Sümptomid

Arstid on täheldanud üsna mitmeid kuiva silma sümptomeid, mis erinevad nende spetsiifilisuse poolest. Kõige tihedamini esinevad sümptomid on:

  • nägemisteravuse langus;
  • võõrkeha olemasolu tunne silmades;
  • põletustunne;
  • fotofoobia e valguskartus;
  • rohke pisaravool,
  • silmade punetus ja turse.

 

Põhjused

Nutiseadmed

Kuivad silmad tekivad sageli inimestel, kes veedavad palju aega arvutiekraani ja muude nutividinate ekraanide ees. Arvutiga töötades oleme pildile nii keskendunud, et pilgutame silmi harvemini kui tavaliselt, ja jätame seetõttu silma vajaliku niisutuseta.

Õhk

Kuiv õhk ümbritseb meid aastaringselt: suvel kliimaseadmete ja talvel radiaatorite ja muude kütteseadmete tõttu. Selline õhk kuivatab pisara, jättes silma ilma niiskuseta. Kuna sarvkestal pole veresooni, juhib hapnikku ja “toidab” sarvkesta just pisar.

Läätsed

Patsiendid, kes kasutavad regulaarselt kontaktläätsi nägemise korrigeerimiseks, kogevad sagedamini kuiva silma sündroomi. Läätsede kandmine häirib sarvkesta vee- ja rasvamolekulide tasakaalu. See tõkestab pisarate loomulikku tootmist, halvendab pisara kvaliteeti ja põhjustab silmade kuivamist. Olukorras, kus on vaja jätkata läätsede kandmist ja kuiva silma sündroomi ei saa vältida, on kaks võimalust: tilgutada silmadesse kunstpisaraid või teha nägemise laserkorrektsioon, et mitte vajada abistavat optikat.

Nägemise laserkorrektsioon

Harvadel juhtudel võib kuiva silma sündroom nägemise laserkorrektsiooni tagajärjel süveneda. Tavaliselt tehakse nägemise diagnostika ajal enne operatsiooni silmade kuivuse test ja vajadusel määratakse ravi. Kui järgida kõiki arsti soovitusi, pole laserkorrektsioonil kõrvaltoimeid.

Haigused

Üks diabeediga kaasnevaid haigusi on kuiva silma sündroom, mida saab õige ravi korral vältida.

Silmalaugude krooniline põletik ehk blefariit rikub pisara kvaliteeti, millega kaasnevad samuti pidevad kuivad silmad.

Konjunktiviiti ravitakse antibiootikumidega, millel on kehale negatiivne mõju, sealhulgas pisarakomponentide tasakaalu häirimine. Pärast konjunktiviidi ravi lõppu on soovitatav pöörata tähelepanu silmade seisundile ja vajadusel läbida kuiva silma sündroomi ravi.

Ravimid

Kuiva silma sündroom võib tekkida ka teatud ravimite kõrvaltoimena. Ravimirühmad, näiteks suukaudsed kontratseptiivid ja antidepressandid, mõjutavad hormoone. Pisara lipiidikomponent sõltub omakorda keha hormonaalsest taustast, seetõttu on pisaratasakaal häiritud ja silm hakkab kuivama. Kui avastate kuiva silma sündroomi sümptomid, peaksite konsulteerima arstiga ja kasutama kunstlikku pisarat, et leevendada ravimite võtmise kõrvaltoimet.

 

Diagnostika

Silmadiagnostika läbiviimiseks ja edasise raviplaani määramiseks peate võtma ühendust silmaarstiga, kes hindab kontrolli käigus Teie silmalaugude, limaskestade, sarvkesta ja muude silmaosade seisundit. Uuringu ajal võib kasutada erinevaid funktsionaalseid teste, sealhulgas:

  • Schirmeri test pisaravedeliku tekke taseme hindamiseks;
  • Norn-test, mis aitab kindlaks teha pisarakile rebenemise kiiruse;
  • Fluorestsents-instillatsioonikatse, mis selgitab välja pisarakile rebenemise asukoha ja näitab pisarakanalite avatust.

Kuiva silma sündroomi täpseks diagnoosimiseks võib kasutada ka laboratoorseid meetodeid, mis viiakse läbi pisaravedeliku proovist.

Dr. Solomatini kliinikus kasutatakse kaasaegset arvutidiagnostikat kuiva silma sündroomi tuvastamiseks ning, sõltuvalt põhjusest, kõige tõhusamate ravimeetodite määramiseks.

 

Ravi

Kuiva silma sündroomi raviskeemi peaks arst välja kirjutama, tuginedes põhjaliku diagnostika tulemustele.

Kunstpisarad ehk niisutavad tilgad aitavad säilitada silmade loomulikku niiskust, toites neid vajalike elementidega. Arvestades selliste tilkade mitmekesist valikut ja koostist, peaks arst valima Teile kõige sobivamad.

Üks kuiva silma sündroomi vastu võitlemise kaasaegseid meetodeid on laserravi. Pisara kvaliteedi parandamiseks ja selle tootlikkuse suurendamiseks kasutatakse laseriga pisaranäärmete vereringe stimuleerimist. Seda tüüpi füsioteraapia mõju on pikaajaline – alates kuuest kuust või enam. Alates 2019. aasta juulist on selline tehnoloogia ka dr. Solomatina kliinikus saadaval.

Kuiva silma sündroomi arengu vältimiseks on vaja ka sellega kaasnevaid haigusi õigeaegselt ravida.

Ka aitab pisarate kvaliteeti parandada ja silmade tervist tugevdada toidulisandite kasutamine, tasakaalustatud hormonaalse tausta saavutamine ja spetsiaalsete silmatilkade kasutamine.

 

Profülaktika

  • tasakaalustatud temperatuur ja niiskuse kontroll siseruumides,
  • silmahügieeni järgimine,
  • vedeliku tarbimine piisavas koguses (1,5–2 liitrit päevas),
  • dieedi rikastamine oomega-3-hapete, vitamiinide ja mineraalide rikaste toitudega,
  • alternatiivsed ravimid, kui sündroom on seotud ravimite kõrvaltoimega,
  • arvutiga töö aja reguleerimine ja sagedane silmade pilgutamine,
  • lühem kontaktläätsede kandmise aeg.

Kuiva silma sündroom on krooniline haigus, kuid õigeaegse arstiabi ja raviga saate silmade tervist säilitada ja kaitsta.

Blogi
About Liga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *