fbpx

Blog

July 10, 2020

Kes vajab nägemise laserkorrektsiooni ja mis põhjusel?

Nägemise laserkorrektsiooni tehnoloogiad arenevad kiiresti, kuid paljud inimesed jätkavad prillide ja kontaktläätsede kandmist. Oftalmoloogi külastades kurdavad paljud patsiendid pärast läätsede kandmist silmade kuivust ja väsimust, peavalu ja prillide kasutamisest tekkivat ebamugavustunnet ning mõned kannatavad enesekindluse pärast, kuna peavad kasutama optilisi abivahendeid. On ka neid, kes keelduvad prillide ja läätsede kasutamisest arusaadavatel põhjustel – need segavad sportimist, basseinis ujumist, reisimist ja atraktiivselt väljanägemist.

 

Nägemisteravuse langus on otseselt seotud üldise elukvaliteedi halvenemisega. Mitu korda olete pidanud oma plaane muutma, mitte auto rooli taha istuma, reisimisel tulemuseta kaugusse vaatama, vältima üritustel käimist või küsima möödujate käest abi ainult seetõttu, et teie prillid jäid koju või teil polnud läätsede jaoks konteinerit kaasas? Mis tunne on elada pidevas ebamugavuses? Ainult need, kes on pidevalt prillidest ja läätsedest sõltuvad, saavad aru, mis õnn on näha kõike ümbritsevat ilma täiendavate optiliste abivahenditeta.

 

Täna on oftalmoloogide käsutuses arenenud tehnoloogiad ja kõige kaasaegsemad ning efektiivsed nägemise korrigeerimise meetodid, mis aitavad vabaneda ebamugavustest. Üks neist meetoditest on nägemise laserkorrektsioon, mille jaoks kasutatakse erinevaid tehnoloogiaid. Enne nägemise korrektsiooni operatsiooni tegemist soovitame teil rohkem teada saada, kellele seda tüüpi nägemise korrigeerimist soovitatakse, milles see seisneb ja milliseid meetodeid nägemise taastamiseks kasutatakse.

 

Laserkorrektsioon on efektiivne ja etteaimatav

Soov saada läätsede ja prillide rutiinsest kasutamisprotsessist vabaks, vajadus näha ümbritsevat maailma ilma piiranguteta ja tahe vabaneda näo ebavajalikest aksessuaaridest – kõik see motiveerib inimesi nägemise laserkorrektsiooni tegema. Taoline kirurgiline sekkumine on kõrge ohutusastmega, mis taastab maksimaalse võimaliku nägemisteravuse. See viiakse läbi ambulatoorselt ning tulemus on kiire ja stabiilne. Vastunäidustuste puudumisel kõrvaldab laserkorrektsioon lühinägelikkuse (kuni -10 OD), hüperoopia (kuni +5 OD) ja astigmatismi (kuni ± 3 OD).

 

Nägemise laserkorrektsiooni tehnoloogiad

Nägemise laserkorrigeerimise meetodid jagatud kolme põlvkonda.

  1. Põlvkond. Pindmine nägemise laserkorrigeerimine

Esindajad: PRK, Lasek, Epi-Lasik, Trans Epi-Lasik

Aasta: 1986

Rakendus: müoopia e lühinägelikkus, hüperoopia e kaugnägelikkus, astigmatism.

Meetod. Käsitsi või eksimeerlaseri abil eemaldatakse õhuke epiteelkoe kiht, asendades sel viisil sarvkesta kõveruse.

Taastumisperiood: nägemine taastub 3-7 päeva jooksul, kuid stabiliseerub alles 3-4 kuu pärast.

Eelised:

+ operatsioon on sarvkesta kudesid kõige rohkem säästvam, mis muutub peamiseks valikukriteeriumiks, juhul kui patsiendil on anatoomilised piirangud, sealhulgas sarvkesta õhuke või kumer vorm,

+ Operatsiooni maksumus on suhteliselt madal.

Puudused:

– valu, valgustundlikkus ja ebamugavustunne silmades püsivad nädal aega pärast operatsiooni,

– nägemine ei parane kohe,

– täielik nägemise stabiliseerumine toimub alles 3-4 kuu pärast;

– see meetod on efektiivne ainult lühinägelikkuse korrigeerimiseks kuni -6 OD, astigmatismi kuni -3 OD ja hüperoopia kuni +3 OD.

 

  1. Põlvkond. LASIK ja Femto-LASIK

Aasta: 1989/ 2004

Rakendus: müoopia e lühinägelikkus, hüperoopia e kaugnägelikkus, astigmatism.

Meetod: Mehaanilise kirurgilise instrumendi, mikrokeratoomi (LASIK-meetod) või femtosekundilise laseri (Femto-LASIK-meetod) abil lõigatakse 0,16 mm paksune sarvkesta kiht, mis moodustab „kattekaanekese“. Femto-LASIK laserkiire tehnoloogia on palju täpsem kui LASIK-meetodi jaoks mehaanilisi tööriistasid kasutatav tehnoloogia. Mõlema meetodi puhul eemaldatakse vastavalt ettenähtud nägemise korrigeerimise programmile eksimeerlaseriga niinimetatud katte avamisel koeosakesed sarvkesta kuju muutmiseks. Femto-LASIK-operatsiooni ajal moodustatakse kattekaaneke väga õhuke – paksusega ainult 100 mikronit. See tähendab, et patsiendile jääb alles suurem osa oma sarvkestast. See toiming on õrnem ja võimaldab korrigeerida ka kõrget dioptriat, kui tavaline LASIK meetod on vastunäidustatud.

Taastumisperiood: nägemise taastumine toimub esimese 2-3 tunni jooksul.

Eelised:

+ nägemisteravus peale operatsiooni on 100% või selle lähedal,

+ nägemise parandamise mõju on märgatav kohe pärast operatsiooni,

+ nägemise laserkorrektsioon on valutu ja vajab ühe dioptri korrigeerimiseks keskmiselt vaid 1,5 sekundit;

+ Femto-LASIK-meetod pakub patsiendile vähem ebamugavusi kui tavaline LASIK-korrektsioon,

+ “Kaaneke” sobib pärast Femto-LASIK-operatsiooni ideaalselt oma kohale, jätmata arme,

+ Femto-LASIK-meetod on eriti soovitatav inimestele, kelle elukutsed on seotud kõrge riskitasemega, kus on võimalikud silmavigastused: sportlased, sõdurid ja teised.

Puudused:

– ei sobi väga õhukese sarvkestaga patsientidele;

– Femto-LASIK-i operatsioon on suhteliselt kallis.

 

  1. Põlvkond. ReLEx SMILE

Aasta: 2011

Rakendus: müoopia e lühinägelikkus, astigmatism

Meetod. Sarvkestas lõigatakse femtosekundilise laseriga välja ümar lääts – läätsekujuline koe ketas. Seejärel tehakse naeratuse-kujuline laserlõige, kude tõstetakse üles ja seejärel lääts eemaldatakse. See nägemise korrigeerimise meetod ei kahjusta ülemisi kihte.

Taastumisperiood: Nägemine taastub peaaegu kohe

Eelised:

+ ohutu tehnoloogia – sarvkesta “kaaneke” ei katke, seetõttu on selle igasugune nihe võimatu,

+ silmad korrigeeritakse sarvkesta ülemist pinda puudutamata,

+ vähem sarvkesta kahjustusi – pikilõike pikkus on vaid mõni millimeeter, mis on 80% väiksem kui LASIK või Femto-LASIK meetodil,

+ laserkorrektsiooniprotseduur ja taastumisprotsess on valutud,

+ pakub suurepäraseid tulemusi isegi suurte murdumisnäitajate korral ja sarvkesta individuaalsetest omadustest olenemata,

+ väga madal kuiva silma sündroomi tekkimise oht.

Puudused:

– ei kõrvalda kaugnägelikkuse probleemi,

– protseduuri maksumus on teiste meetoditega võrreldes kõrgem.

 

 

Dr Solomatini kliinikus on saadaval mitmed erinevad nägemise laserkorrektsiooni meetodid – kõigi kolme põlvkonna esindajad. Ühe või teise meetodi valib kirurg ja selle valiku aluseks on patsiendi sarvkesta individuaalsed struktuursed omadused, samuti lühinägelikkuse, hüperoopia või astigmatismi tugevus.

 

Nägemise laserkorrektsiooni tegemise tingimused

Eeltingimus on patsiendi vanus – ta peab olema vähemalt 18-aastane. Alaealiste laste ja noorukite jaoks tehakse laserkorrektsioon ainult meditsiinilistel põhjustel. Patsiendi nägemine peaks olema viimase aasta jooksul enne operatsiooni stabiilne.

 

Vastunäidustused

Nägemise laserkorrektsiooni vastunäidustused hõlmavad rasedust ja imetamist, vanusepiirangut, mõnda keha üldhaigust, autoimmuunhaigusi, aktiivseid põletikulisi protsesse, võrkkesta düstroofseid muutusi ja muid silmahaigusi, sealhulgas progresseeruvat lühinägelikkust, anatoomilisi erisusi ja mõnda muud aspekti.

 

Taastumisperiood

Nägemise laserkorrektsioon on valutu, see toimub ambulatoorselt ja nõuab minimaalset rehabilitatsiooniperioodi. Pärast operatsiooni tuleks vältida infektsiooni silma sattumist ja silmavigastusi, nii et mõneks ajaks tuleks lõpetada basseini, spordiklubi ja suitsurohkete kohtade külastamise.

 

Blogi
About Liga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *