fbpx

Blog

July 10, 2020

Harjumused, mille tõttu nägemine halveneb

Silmi ja nägemisteravust mõjutavad negatiivselt paljud tegurid. Sageli keeldume ise hoolikast suhtumisest oma tervisesse – teadmatusest või meeldivate hetkeseisundite nimel. Kuidas me ise oma silmi kahjustame ja mida teha suurepärase nägemise säilitamiseks? Meie silmaarstid rääkisid üheksast igapäevasest harjumusest, mis kahjustavad silmi.

 

  1. Päikeseprillidest äraütlemine

Regulaarne ultraviolettkiirguse kokkupuude silma kaitsmata pinnaga võib põhjustada tõsiseid silmahaigusi ja silma struktuurseid häireid – kae, võrkkesta keskosa degeneratsioon, pterüügium, pingvekula ja teised.

UV-kiirgusega kokkupuude mõjutab silmade tervist järk-järgult, kuna sellel protsessil on kumulatiivne iseloom. Silmahaiguste areng algab siis, kui kogunenud halbade mõjude hulk on jõudnud teatud piirini. Lisaks, kui olla päikese käes pikemat aega ja silmi selle mõju eest mitte kaitsta, võib tekkida sarvkesta põletus.

Soetage kvaliteetsed päikeseprillid usaldusväärselt tootjalt ning ainult koos UV-filtriga. Vastupidiselt väljakujunenud stereotüübile on vajalik kaitsta silmi päikese eest igal aastaajal.

 

  1. Kontaktläätsede väärkasutamine

Kas kannate kontaktläätsi ka duši all olles ja basseinis ujudes? Kas magate läätsedega, mis pole öiseks kasutuseks ette nähtud? Või pole hügieenieeskirjad teie jaoks esikohal? Kui vastasite vähemalt ühele nendest küsimustest jaatavalt, suureneb järsult nakkuste ja silmahaiguste oht.

Kujutage ette, kui palju on veekogudes ja basseinides silmadele kahjulikke baktereid ja kui ohtlikud need võivad teie nägemisele olla. Lisaks bakteritele võivad läätsed edasi kanda ka viiruseid ja seeni, millega kaasnevad omakorda muud komplikatsioonid – fotofoobia, sarvkesta haavand ja muud haigused, millega kaasneb äge valu.

Ärge kandke läätsi kauem, kui on juhistes ette nähtud, sest see võib põhjustada silmade hapnikupuudust ja nägemiskahjustusi.

 

  1. Silmakontrollides mitte käimine

Iga-aastane silmaarsti visiit võimaldab jälgida teie silmade seisundit ja diagnoosida silmahaigusi varases staadiumis, kui need on hõlpsasti ravitavad. Regulaarsed silmatestid võimaldavad jälgida ka nägemisteravuse muutusi. Oluline on nägemiskahjustuste põhjuste väljaselgitamine ja õigeaegne kõrvaldamine.

 

  1. Tasakaalustamata toitumine

Linnatingimustes on raske järgida kõiki õige toitumise põhimõtteid, kuid see on kindlasti proovimist väärt. Rikastage oma toidukordi värskete puu- ja köögiviljade, komplekssete süsivesikute ja kvaliteetse valguga.

Spinatit, pähkleid, porgandeid, mustikaid ja oomega-3 rikast kala on soovitatav süüa nii tihti kui võimalik. Nende toodete regulaarne tarbimine aitab kaitsta teie silmi võrkkesta varajase degeneratsiooni ja katarakti arengu eest, tagab silmade normaalse verevarustuse ja avaldab head mõju nägemisteravusele. Samuti on soovituslik võtta A, C, E ja B12 vitamiine – need aitavad hävitada vabu radikaale ja parandavad võrkkesta funktsiooni. Lisaks on kasulik tarbida luteiini, millel on kasulik mõju võrkkestale.

 

  1. Vana kosmeetika kasutamine

Jälgige hoolikalt kosmeetikatoodete kõlblikkusaega ja nende säilitamise tingimusi. Kui märkate, et mõne teie kosmeetilise toote konsistents või kvaliteet on muutunud, lõpetage selle kasutamine. See aitab vähendada haiguste riski, mida põhjustavad bakterid, mis võivad elada riknenud kosmeetikas.

 

  1. Suitsetamine

Kindlaks on tehtud suitsetamise ja enne 40. eluaasta katarakti tekkimise suurenenud riski vaheline seos. Suitsetamine võib esile kutsuda ka vanusest tingitud kollatähni degeneratsiooni, mis põhjustab nägemiskahjustusi.

 

  1. Ebakorrektne valgustus

Halbades valgustingimustes ja vales keha asendis lugemine võib teie nägemist üsna lühikese aja jooksul kahjustada. Töötada, joonistada ja sotsiaalvõrgustikes uudistevoogu sirvida on soovitatav sirge seljaga istuvas asendis, samal ajal peaks tööpind olema hästi valgustatud. On tähtis, et valgus oleks tööpinnal jaotunud ühtlaselt.

Pidage meeles, et ekraan ei tohiks kindlasti olla ruumis ainus valgusallikas. Kõige ohtlikum silmade jaoks on pikali lugemine, sest selline harjumus põhjustab paratamatult tõsiseid nägemisprobleeme.

 

  1. Silmade ülekoormamine

Kui te ei saa pilku nutitelefonilt eemale või töötate pikka aega arvutiga, võite päeva lõpuks tunda ebameeldivat kuivust, põletustunnet, sügelust ja väsimust silmades. Mis tahes tegevus, mis on seotud pikaajalise visuaalse tähelepanu kontsentreerumisega, võib põhjustada peavalu ja nägemisteravuse vähenemist. Sellistes tingimustes silmade pilgutamise sagedus väheneb, mis jätab meie silmad niisutamata.

Probleemi saab lahendada “silmade võimlemise” ja minimaalse puhkuse abil nutiseadmetest iga 20-30 minuti järel. Samuti on soovitatav jälgida ruumis õiget mikrokliimat, tagada korralik valgustus ja vajadusel silmade niisutamiseks ja ebamugavustunde leevendamiseks kasutada kunstpisaraid.

 

  1. Prillide kasutamisest keeldumine

Kui prillide või kontaktläätsede kandmine on teile ette näidustatud, tuleks seda kindlasti teha. Pidev silmade kissitamine ei paranda nägemisolukorda, kuid mõjutab negatiivselt silmade seisundit. Parim viis oma elu mugavaks ja ohutuks muutmiseks on diagnostiliste tulemuste põhjal kasutada silmaarsti soovitatud nägemiskorrektsiooni meetodit.

Nägemise laserkorrektsioon on optimaalseim viis, mis annab teile koheselt täiusliku nägemisega inimese eelised. Laserkorrektsioon on valutu, seda teostatakse ambulatoorselt ja sellel on minimaalne taastumisperiood, lisaks annab see täieliku sõltumatuse ja vabaduse prillidest ja läätsedest.

Dr. Solomatini kliinikus on saadaval mitmed kõige kaasaegsemaid nägemise laserkorrektsiooni meetodid. Kirurg valib ja soovitab ühe või teise meetodi vastavalt teie sarvkesta individuaalsetele struktuurilistele iseärasustele, samuti lühinägelikkuse, hüperoopia või astigmatismi astmele.

Konsultatsioonile või uuringule registreeruda ning saada lisateavet kliinikus tehtud laseroperatsioonide kohta saate helistades telefonil +371 20 016 968 või täites avalduse veebiaadressil https://drsolomatinisilmakeskus.ee/#registreerumine.

Blogi
About Liga

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *